Skip to content Skip to footer

Site hızımıza etki eden faktörler nelerdir?

İnternet sitemizin hızının iyi veya kötü olmasına neden olan etkenleri beş maddede sıralayabiliriz. Gelin örnekler ile detaylarına bir göz atalım.

  • Sunucu
  • Lokasyon
  • Cloudflare Kullanımı
  • Site Kodlamamız
  • Veritabanı Yükü

Hosting / Sunucu

Sitemiz ister hosting hesabında ister sunucuda barınsın, sitemizin sayfalarının hızlı yüklenmesinde önemli bir faktördür. Önem sırasına göre alt maddeler olarak çaıklamaya çalışacağım .

a) Sunucu Erişimi

Sunucu networkünün sorunsuz olaması, erişimin düşük ms (milisaniye) değerleride olması gerekir. Bunu kolayca test edebilirsiniz. Türkiye için bu değer 20 ms nin altında olmasıdır.

Bilgisayarınızda terminal kullanarak bu kontrolü yapabilirsiniz .

Başlat > Çalıştır > cmd ve enter a basın

karşınıza çıkan terminal ekranına ;

ping sitenizin ip adresini yazıp enter a bastığınızda bu değere ulaşırsınız . Aşağıda sizin için resim ekledim .

Buradaki avarage değeri sunucunuzun erişim milisaniye değeridir. 5 ms gerçekten çok iyi bir değerdir . Her yerde olmaz :)))

b) Sunucu Disk Yapısı

Sunucu erişiminden sonra en önemli faktör sunucuda kullanılan disk yapısıdır . Çünkü erişim kötü olduğunda sunucu iyi olsa dahi sorun olacaktır bu neden ile b maddesi olarak belirledim . İşlemciler herzaman disklerden daha hızlıdırlar bu neden ile disktem okunan veri işlemcide işlenirken işlemcinizin tam performansa çıkması mümkün olmaz . İşte bu noktada sunucuya kurulacak bir raid yapısı ve sas ssd disk kullanımı ile bu darboğaz azaltılabilir . Bu darboğaz ajazldığında veritabanı ve http servisleriniz daha hızlı tepki verecektir .

Lokasyon

Sunucunuzun bulunduğu lokasyon erişim milisaniyenize doğrudan etki etmektedir . Türkiye’ye hizmet veren bir siteniz var ise hosting / sunucunuzun Türkiye lokasyon olması gerekir. Yurt dışı lokasyon sunucularda erisim milisaniyeleri 200 lerin üzerindedir.

Cloudflare Kullanımı

Mecbur olmadıkça Cloudflare Kullanımını önermemekteyiz . Çünkü cloud flare arkasındaki sunucularda ortalama 50 ms erişim gecikmesi yaşanmaktadır . Biraz önce gösterdiğimiz yöntem ile test edebilirsiniz .

Site Kodlamanız

İnternet sitelerimizin kodlaması konusu asında deniz derya . Bu neden ile ilgi alanımızda olan prestashop , wordpress ve opencart eticaret scriptlerini baz alarak yazacağımızı belirtmek isterim .

Burada sayfanızda kullanılan resimler , resimlerin sayfada gösteriliş biçimi , temanızın seo uyumluluğu gibi bir çok faktör mevcut bu konu ile ilgili bir makale oluşturup linkini buraya ekleyeceğim .

pagespeed.web.dev ve gtmetrix.com adresinden sitenizi teste sokup bakabilirsiniz.

Veritabanı Yükü

Veritabanızdan sorguların yavaş çekilmesi veya veritabanı performansınızın düşük olması site sayfalarınızın yavaş açılmasına neden olur. Bu nedene ile veritaabanı sunucunuz iyi optimize edilmeli .

Tüm bu işlemleri Destek / Bakım paketine sahip müşterilerimize uyguladığımızı hatırlatmak isterim .

CND Medya Reklam ve İnternet Hizmetleri LTD. ŞTİ.

Manas Bulv. Adalet Mah. Folkart Tower A No: 47 Kat: 28 Kapı No: 2809-2810 Bayraklı / İzmir / TÜRKİYE

Doğrudan İletişim

+90 539 820 34 13

destek@eticareteksper.com

Sosyal Medya Kanallarımız
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Bültenimize Abone Olun

 © 2024. Tüm Hakları Saklıdır.

Görüşmeye Başla
Sorularınız mı var?
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim?